Veselé kvítky

Bryndáček – fotonávod

Bryndáček, slintáček, šáteček, každý tomu říká jinak. Protože jsem chtěla ušít, takový jaký mi přijde ideální, nakreslila jsem si vlastní střih. Kdo chce může ho použít, prosím pouze pro soukromé účely. Pro začátečníky v šití přikládám postup, jak jsem šila já. Existuje samozřejmě více variant, jak dospět ke stejnému výsledku.
Výsledkem bude takovýto šáteček. Velikost je pro děti tak od narození do minimálně roka. Je to pro takovéto slintací období.
DSCN4766

Budete potřebovat: dva kusy látky velikost cca jako papír A4 – já mám vrchní látku slabý úplet (wendy) a spodní látku kojenecký plyš (ke koupi na unuodesign.cz) – v zásadě lze použít cokoliv vhodného pro děti, šila jsem i z minky a kojeneckého plyše, nebo lze použít i klasickou bavlnu
Vytisknutý střih bryndáček-střih ve střihu je počítáno s přídavkem na švy 0,5cm
Kousek suchého zipu (kupuji neškrábavý na unuodesign.cz), případně kdo nechce suchý zip, tak patentky

Postup:DSCN4729

Vystřihneme si střih a obkreslíme ho na spodní látku, kreslím většinou obyčejnou měkkou tužkou nebo mizícím perem Frixion, které po vyžehlení zmizí, ale na rubu to ani není nutné.
DSCN4736

Vystřižený kus přišpendlíme na látku, kterou chceme mít na vrchní straně bryndáčku. stačí halabala ustřižený kus. Látky leží lícem k sobě. My koukáme na rub látky ve tvaru bryndáčku.
DSCN4751
Kolem dokola sešijeme na stroji, šijeme cca 0,5cm od okraje (já šiji na šířku rysky patky, to je to vnitřní okénko v základní patce). Šila jsem klasickým rovným stehem na obyč stroji a bryndáček používáme dlouho a drží. Není tu potřeba pružný steh, ale samozřejmě kdo chce může šít na overlocku. Necháme si kousek nesešitý, já nechávám na vnější straně na tom lemu u krku. U pružných materiálů stačí nechat cca 3-4cm. Na konci i na začátku šití nezapomeňte zapošít (tj. udělám tři stehy dopředu a zase tři zacouvám zpátky). Kolem dokola odstřihneme přebytečnou látku, všude stačí nechat ten 0,5cm jen u toho otvoru nechávám malinko víc.
DSCN4762
Pak přetočíme naše dílo lícem ven a pečlivě přežehlíme, hlavně u nesešitého otvoru, aby to hezky sedělo. Pak prošijeme kolem dokola těsně při krajíčku, tím zašijeme otvor a zároveň pojistíme švy a látky si na sebe hezky sednou. Pak už zbývá jen našít suché zipy. Nebo kdo nechce suchý zip, tak přicvaknout patentky. Suchý zip jsem obstříhla do tvaru oválku a našila na cípy bryndáčku směřující za krk. Je třeba jeden díl našít z vrchní strany a protikus zase na spodní stranu druhého cípu bryndáčku. Tak aby pak bryndáček hezky sednul kolem krku.
Tak a máme hotovo!