Veselé kvítky

Cucavé bonbony – lízátka

BONBONY
BONBONY

Už jsem bonbon zkoušela párkrát vyrobit, teda spíš lízátka, na která jsem si kdysi koupila formičky. A všechny se časem roztekly nebo letěly rovnou do koše. Ale Péťa tuhle objevil silikonovou formu na pralinky a chodil za mnou se slovy: Mámo uděláme bonbony? No nakonec jsem podlehla a vyzkoušela to a protože bonbony jsou poživatelné a nakonec vznikla i lízátka. Přidávám recept. Hlavně pro sebe, abych to nezapomněla.

Budeme potřebovat:
120 ml vody (případně silný bylinný odvar – já použila tymiánový)
1 lžíce medu
1 hrnek cukru

Vše dáme do hrnce, přivedeme k varu a vaříme do zhoustnutí. Nejprve světlý sirup změní barvu na karamelovou a to už je znamení dostatečného zhoustnutí. Vařila jsem to asi 40 minut. Tuhnutí jsem vyzkoušela vedle na talířku, kápnutím kapky sirupu. Pokud to špatně tuhne, přidáme lžíci moučkového cukru a odstavíme. Pokud by směs hodně ztmavla, bude totiž hořká. Pak jsem vzniklou hmotu lžící lila do silikonových formiček na pralinky. Nejprve jsem je trochu vysypala moučkovým cukrem, ale není nutné. Ztuhlé bonbony jsem obalila v moučkovém cukru (jen lehce a hodně oklepala) a uložila jsem je do sklenice a do lednice. U nás je teď přes léto horko a obávala jsem se, že by bonbony moc změkly. Ze zbytku hmoty jsem udělala lízátka. Mám silikonovou formu na lízátka z lídlu. Nenašla jsem ovšem ty tyčky do lízátek, tak jsem dala špejle.
Bonbony na chuť nejsou kupodivu moc sladké (oprati kupovaným). Ale našemu Péťovi chutnají (až moc, ale naštestí jich není moc). Lízátka zatím nezkoušel, ty čekají až na nějakou výjimečnou situaci, aby si je zasloužil.
OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

LÍZÁTKA
LÍZÁTKA