Veselé kvítky

Kruhová háčkovaná vesta + návod

Kruhové vesty se mi moc líbí. Háčkovala jsem už druhou. Tuhle tedy úplně podle oka. Ale psala jsem si poznámky, tak přidám na závěr i návod. Háčkovala jsem z příze Drops Baby Merino dvojitě (to znamená ze dvou klubek najednou). Měla jsem dvě bílá klubka a dvě žlutá a zbylo mi z každého klubka tak třetina možná spíš čtvrtina. Příští návody asi budou, jak spotřebovat zbytky, protože těch mám hodně 🙂 Výsledek mého snažení vidíte na fotkách. Ještě pořád mi to nepřijde dokonalé. Ale nositelné to je. Tohle je velikost tak na roční dítě. Dcera má 10 měsíců a myslím, že jí to přes zimu bude. Je to háčkováno dost volně, takže to dost pruží. Nutno podotknout, že dcerka není drobeček, ale nosí oblečení pro rok 18 měsíční děti.
fotky-oznacene-hvezdickou60

Návod
Použité zkratky:
ŘO = řetízkové oko
DS = dlouhý sloupek
PO = pevné oko
Pokud je napsáno 5xDS, znamená to 5 dlouhých sloupků do jednoho oka, pokud je napsáno 5 DS znamená to, že každý z pěti sloupků jsem háčkovala vždy do jednoho oka, tak jak jdou po sobě.

Začínám magickým kroužkem a do něj háčkuji 1. řadu
1. řada: 3ŘO + 14DS ukončíme pevným okem (pokud měníte barvy, vždy píchneme do očka a nabereme novou barvu, ukončíme pevné oko a pokračujeme další řadu novou barvou).
2. řada: 3ŘO pak do každého oka z předchozí řady 2xDS, ukončíme pevným okem (pokud měníme barvy zase vyměníme – konce nestříháme, ale jen vedeme po zadní straně podél švu, vždy příze překřížíme.)
3. řada: 3ŘO + 1DS, (2xDS, 1DS)opakujeme až do konce řady a ukončíme opět pevným okem
4. řada: 3ŘO + 1DS (1ŘO, jedno oko vynecháme a do dalšího oka 2xDS) opakujeme opět do konce a ukončíme PO
5. řada: 3ŘO + 1DS (1ŘO, 1DS do mezery, 1ŘO, 2DS – do oka na 2DS z předchozí řady) opakujeme do konce a ukončíme PO
6. řada: 3 ŘO + 1DS, dále pokračujeme DS do každé mezery mezi sloupky, i mezi 2DS z předchozí řady + každý 9.DS zdvojíme (uděláme do jednoho místa 2xDS), řadu ukončíme opět pevným okem
7. řada: 3ŘO + 1DS, Pak do každého oka jeden dlouhý sloupek, každý desátý zdvojíme (vycházet by mělo vždy zdvojení nad zdvojením z předchozí řady) na konci řady opět PO
8. řada: 3ŘO + 1DS (1ŘO mezera a 2xDS) opakujeme do konce řady a ukončíme PO
9. řada: 3ŘO + 1DS (do každého oka i pod každou mezeru 1DS, každý desátý jsem zdvojila)na konci řady jsem ukončila pevným okem
10. řada: 3ŘO + 1DS (do každého oka 1DS, každý jedenáctý zdvojíme) opakujeme a na závěr dáme PO
11. řada: 3ŘO + 1DS (so každého oka 1DS, každý dvanáctý zdvojíme) opakujeme a na závěr PO
12. řada: V této řadě jsem dělala otvory pro ruce. Nejlépe je poměřit vzniklé kolo s nějakou padnoucí mikinou a označit si kde chceme otvory a jak veliké. Já jsem uháčkovala 3ŘO + 1DS do prvního oka, pak jeden DS a pak 20 řetízkových ok. V předchozí řadě jsem odpočítala 18ok a do 19.oka jsem píchla zase DS. Pak jsem háčkovala zase 1DS do každého oka, jen tam kde bylo v předchozí řadě zdvojení jsem ho udělala také, aby byli hezky nad sebou. Na protější straně jsem to udělala stejně, odměřila jsem si začátek otvoru zase udělala 20ŘO a 18ok vynechala a do 19. píchla DS. Dlouhé sloupky jsem dodělala do konce řady a ukončila pevným okem.
13. řada: 3ŘO + 1DS, 1DS a 20xDS pod řetízek. Pak pokračujeme zase dlouhé sloupky a kde je zdvojení v předchozí řadě, tak zase zdvojíme. Stejně pokračujeme do konce řady. Pod druhý řetízek zase 20xDS. Na konci řady pevné oko.
14. – 17. řada: 3ŘO + 1DS ( do každého oka DS, jen v místě kde je v předchozí řadě zdvojení zase zdvojíme). řadu vždy ukončíme pevným okem. Pouze ve 14. řadě jsem nezdvojovala žádné sloupky v horní části která bude za krkem. Ale myslím, že to není úplně nutné. Možná bych příště přidala ještě další dvě řady, aby vestička vepředu byla lépe zapínací.
18.řada: 1 oko vynecháme, do dalšího uděláme 5DS, zase jedno oko vynecháme a do dalšího uděláme PO. Celé to opakujeme až do konce řady. Ukončíme PO a zapošijeme konce. Pokud chcete zapínání na očko a knoflík jako já, je potřeba na jedné straně mezi obloučky uháčkovat několik ŘO a zase PO. Zhruba v místě kde je polovina otvoru pro ruku. Počet ŘO záleží na velikosti knoflíku. Já jich háčkovala deset a mám celkem velký knoflík.
Uf, hotovo

Je to první obsáhlejší návod, který píšu, tak se omlouvám za chyby. Navíc jsem v háčkování úplný amatér, takže zdatné háčkařky si návod určitě uzpůsobí svému umění.