Veselé kvítky

Jak podšít háčkovanou (pletenou) čepici – návod

Podšití čepic je u nás nutností. Já háčkuji celkem volně, takže při natáhnutí čepice na hlavu přeci jen jsou v čepici dírky a při větším větru může foukat do uší. Takže raději podšívám. Podšít se dá buď slabším materiálem (v mém případě úpletem), nebo silněji fleecem nebo nějakou chlupatinkou (třeba welsoftem). Ale já volím slabší materiály, protože čepice háčkuji ze silnějších materiálů a pak už by to bylo moc tlusté.

Takže budeme potřebovat:
čepici
látku na podšití
nitě
jehlu
šicí stroj (ale dalo by se i ručně)

obkreslení čepice, bohužel špatně vyfocené

Nejdříve látku položíme na stůl přeloženou, tak aby uvnitř na sebe hleděly lícové strany a na nás a do stolu byla rubová strana. Na ně položíme čepici, kterou obkreslíme tak aby kolem byl přesah cca 1 cm, na spodní (ROVNÉ) straně nechávám alespoň 2 cm. Potom v čáře kreslení vystřihneme.
ustřihnutá látka

Aby nám vznikl tvar čepice a nahoře pohodlně seděl na hlavě, vypracujeme na horním oblouku čepice V výřez. Obě vrstvy látky přeloží napůl. Tak jak je vidět na fotce. Nakreslíme si čáru nahoře cca 1,5 cm od přehybu, dolů cca 5 cm. a ustříhneme v trase narýsované linky. Na fotce vidíte přiložené pravítko přesně jak jsem rýsovala.
rýsování V výseku

V výsek

Čepici rozložíme tak jak byla původně a uvidíme V výsek. Můžeme si obě vrstvy sešpendlit a prošijeme podél oblouku zhruba 1 cm od okraje. Kdo má, může šít na overlocku. V výsek zatím neřešíme. Opět vidíme na fotce.
sešitý oblouk

už sešitý V výsek

Potom musíme vyřešit ten V výsek. Přeložíme čepici tak aby na sobě ležely nesešité hrany toho V výseku. Trasa kde budeme šít je vlastně kolmo k už ušitému švu. Začne od krajíčku přehybu a šijeme zase 1 cm od okraje a ke konci to vezmeme zase do ztracena ke kraji přehybu. Tím nám vznikne taková úpletová čepice s nezačištěným spodním okrajem.
čepice v čepici 🙂

našpendleno

Tuto čepici vložíme do háčkované čepice, tak aby švy a nitě byli uvnitř směrem k háčkované čepici a to co bude přiléhat k hlavě je líc (hladký bez nití). Pokud nám dole přebývá hodně materiálu odstřihneme ho a necháme tam tak 1,5 cm. To potom zahneme dovnitř a okraje přišpedlíme.
Teď už nás čeká jen hezky ručně přišít podšití kolem dokola do čepice. Šiji skrytým stehem někdo říká matracový steh. Šiji tak, aby zahnutí bylo přišito pod okrajový řetízek háčkování. To znamená ne úplně do kraje čepice, ale tak aby potom podšívka nevykukovala ven. Ještě na závěr přišívám dvěma stehy ve špičce čepice, aby podšívka zůstávala hezky na svém místě.
ušito

Doufám, že se Vám to podařilo. Šití a háčkování zdar! V případě dotazů piště na info@snecka.cz nebo sem do komentářů.