Veselé kvítky

Třezalka tečkovaná -Hypericum perforatum

Třezalka patří mezi moje nejoblíbenější bylinky. Kvete právě v tomto období. Většinou se trhá v den sv. Jána, ale letos u nás na sv. Jana ještě moc nekvetla. Kvete na slunných stráních a loukách nebo podél cest. Má žluté drobné kvítky. Poznáme jí podle toho, že na lístcích i na okvětních lístcích má drobné tečky, a když lístek rozemneme v prstech, tak nám obarví rsty dočervena.

Použití:

Čaj z třezalky působí blahodárně hlavně na nervy – uklidňuje, pomáhá při nespavosti, úzkosti a depresích. Čaj používáme také u chorob jater a žlučníku a při žaludečních vředech. Dále má blahodárné účinky na močové cesty a u žen je vhodný do čajových směsí při menstruačních poruchách. Také v období přechodu je tento čaj více než vhodný.

U třezalky je důležité mít na paměti, že její užívání zvyšuje citlivost na světlo, nedoporučuje se tedy pobývat dlouho na přímém slunci. Dále také může narušit účinek některých léků – např. hormonální antikoncepce.

Zevně se používá třezalkový olej.

Ten je vhodný zejména na drobná poranění kůže a popáleniny. Dále také na zhmožděniny, bolavé svaly, klouby a bolavá záda. Cokoliv Vás trápí namažte si to třezalkovým olejem, také se mu říká svatojánský olej.

Třezalkový olej se připraví snadno. Kvítky třezalky natrháme a dáme do čisté sklenice, zalijeme zastudena lisovaným olejem a dáme uzavřené na slunce. Občas protřepeme. Necháme macerovat klidně několik týdnů a pak slijeme do tmavé sklenice. Olej by měl mít červenou barvu.

Třezalka má údajně i magickou sílu. Její snítka se věšela na dveře nebo k oknu a chránila dům před hromem a také se větvička nosila při sobě nebo kousek třezalky v amuletu a tak měla chránit před čarodějnicemi nebo před zlými duchy a před nemocemi. Třezalka také údajně dokáže přivolat lásku. Pokud jste viděli seriál O ztracené lásce, tak tam třezalka hrála důležitou roli 🙂