Veselé kvítky

Měsíček lékařský – Calendula officinalis

Měsíček lékařský je jedna z mých oblíbených bylinek. Nejen že léčí, ale také krásně ozdobí zahrádku. Jeho oranžové a žluté květy zdobí zahradu po celé léto a je plně nenáročný na pěstování. Většinou se i sám vysemení na příští rok.

Měsíček lékařský se dá použít vnitřně – jako čas z květů. Pomáhá hlavně při problémech se žlučníkem a játry. Celkově harmonizuje trávení. Jeho pravidelné pití pomáhá jako prevence rakoviny žaludku. Celkově tlumí záněty v těle a je to takové přírodní antibiotikum. Pro ženy může být tento čaj pomocníkem při silné a bolestivé menstruaci. Čaj z měsíčku také čistí krev zlepšuje činnost srdce. Ne nadarmo se mu říkávalo „bylina mládí“.

Na vnější použití se používá mast z měsíčku. Dá se lehce připravit. Čtyři hrsti květů měsíčku nadrobno pokrájíme a vložíme do půl kila nesoleného vepřového sádla. Zahřejeme a necháme vzkypět a potom necháme vychladnout a uležet do druhého dne. Poté znovu zahřejeme, ale tentokrát jen do té doby než se sádlo rozpustí do tekutého stavu. Přecedíme přes plátno do skleniček a uchováváme v lednici.

Mast se používá na všechny špatně se hojící rány, proleženiny, křečové žíly, podlitiny a otoky, ale také je účinná proti plísni na nohách.

Při sběru měsíčku je důležité sbírat oranžové květy – čím tmavší barva, tím totiž obsahuje více léčivých látek.

All-focus