Veselé kvítky

Aplikace – tipy jak na to

Ušila jsem další aplikace pro projekt deky z lásky. A protože šití aplikací není nic tak těžkého a spousta lidí se toho bojí, připojím i nějaké tipy a rady, jak to šiji já.

Tady jsou fotky hotových aplikací
Fotky označené hvězdičkou46

Jak šít?
Následný návod bude přímo na aplikaci pro projekt Deky z lásky, to je jeden čtverec, který bude ve výsledku součástí deky.
Budeme potřebovat:
Šicí stroj alespoň s cikcakem
bílou nebo světlou látku
zbytky a odstřižky látek
nitě
vliesofix (oboustraný vlizelín)

1) Je třeba nakreslit si předlohu, případně vytisknout z počítače. Rozmyslet si z jakých látek ušiji daný obrázek. Látky musí být vysrážené (o tom napíši samostatný článek). Jako pozadí nám poslouží čtverec světlé látky. Já vybrala bílou látku a ustříhla z ní čtverec o rozměru 28x28cm. Obrázek chobotnice a zajíce jsem si našla na internetu a vytiskla tak, aby nepřesahoval 20x20cm, přesně jak je požadováno na danou deku.

2)Rozmyslím si co je na daném obrázku nejzadnější část a tudíš co se musí našívat jako první. Aplikace se totiž vrství. A tím, že se našívají dílky přes sebe, celá aplikace se zpevní a lépé drží a nepáře se.
U chobotnice je to jednoduché – celé tělo jsem vystřihla a našila najednou a na něj jen našila oči a pusinku. U zajíce je to těžší – nejprve jsem našívala uši, jednu tlapku a jednu ruku. Pak následovalo tělíčko a na něj tlapy, nožka a bříško a na závěr obličej.

3. Danou část si vždy obkreslím na vliesofix – ale pozor, pokud chcete mít obrázek stejný, nebo přenášíte text, musíte zrcadlově. Já to dělám tak že vytisknutý obrázek obkreslým na druhou stranu papíru na okně a z té strany pak obkresluji na vliesofix.
ZDE – odkaz na nákup a zároveň návod jak používat vliesofix. Najdete tam i videa, doporučiji kouknout se.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

4. Danou část vždy nažehlím na místo kam potřebuji a pak obšiji, buď cikcak stehem (ale nastaveným na co nejkratší steh a zároveň širší steh) – a šijeme tak aby přechod látek byl přesně uprostřed stehu a nebo já nejraději šiji ozdobným stehem imitujícím ruční šití, ale ne každý stroj ho má – to šijeme zase hranou stehu, těsně na hraně látky, kterou přišíváme. Přikladám fotku, jak mám nastavený stroj.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

5. Detaily našijeme ručně, já šila ručně například fousky zajícovi.

TIP č.1 – Pero FRIXION – toto pero používám pro předkreslení detailů, abych věděla kam šít nebo našívat. Totot pero je kouzelné, po přežehlení jeho stopa zmizí. Je lepší předem vyzkoušet, na jedné látce může zanechávat trošku stopu i po přežehlení.

TIP č. 2 – Aplikovat lze různé materiály, např. filc, softshell – nemusí se ani obšívat cikcakem, protože se netřepí. Stačí přišít rovným stehem při okraji. Toto se hodí například na mikiny, tepláky a podobné oblečení, které šijete pro děti.
Nebojte se toho a zkoušejte.

Šití zdar!